Ако преминавате през развод и имате непълнолетни деца, вие и вашият съпруг ще трябва да решите кои от двата ще упражнява родителските права, кой ще дължи издръжка на детето и в какъв размер ще е тя.
Издръжката се определя на базата на редица фактори, включително колко доходи получава всеки родител от различни източници, включително заплата, комисионни, бонуси, социални осигуровки и др. Ако родителят няма източник на доходи, съдът може да изчисли приходите въз основа на предишна трудова история и / или потенциалния потенциал на родителите да печели – напр. има ли имущество което да отдава под наем и с което да реализира доход.
В някои случаи родителят може целенасочено да избере безработица, за да се опита да избегне задължението за плащане на издръжка. Съдилищата не приемат това за оправдание за освобождаване на родителя от плащане на издръжка. Съда постановява решението си преди всичко в интерес на детето.
Ако не извършите своевременни плащания на издръжката която сте осъден, то ще се натрупа лихва която също ще се дължи от вас.
Всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Законът позволява да се прави конкретна и индивидуална преценка на нуждите на детето и възможностите на родителя, съобразно доказателствата по делото. Размера на минималната издръжка е ¼ от размерна на минималната работна заплата за страната. Няма максимален размер на издръжката.
Може да се претендира издръжка за минал период една година назад.