Съставен ви е акт за административно нарушение, а известно време след това сте уведомен, че е съставено и наказателно постановление, с което се налага административна санкция. В такъв случай, се възползвайте от правото което имате, а именно: Да оспорите наказателното постановление. Наказателното постановление подлежи на обжалване в 7 /седем/ дневен срок от връчването му. Жалбата следва да бъде изготвена в писмена форма и в нея следва да бъдат посочени трите имена на нарушителя, ЕГН и адрес за призовавне. Следва да бъде адресирана до районния съд по местоизвършване на нарушението, както и да бъде посочено наказателното постановление, което се обжалва. В жалбата се посочват неизяснени обстоятелства и доказателствата, които следва да се събират и проверяват, както и в какво се състои порокът на атакуваното наказателно постановление. Към жалбата се прилагат и писмени доказателства, когато има такива. Жалбата се подава до районен съд чрез административнонаказващия орган издал постановлението.
Пропуски в закона позволяват на шофьори успешно да обжалват актовете си в КАТ, като около 50% от обжалваните актове падат в съда, заради невръчени наказателни постановления или пропуски допуснати при издаването им. Поради това, съветваме винаги при издаване на Наказателно постановление да се консултирате с адвокат, дали да се предприемат действия по обжалването му.
Ако Наказателното постановление бъде отменено, то заплатеният от нарушителя адвокатски хонорар, представлява имуществена вреда, която е причинена в следствие на незаконосъобразното наказателно постановление. Тази имуществена вреда подлежи на обезщетяване по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/. Съгласно този закон, държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.
Така в случай, че Наказателно постановление бъде отменено от съда, разходите на лицето по обжалването, могат да бъдат претендирани от органите, които са им наложили наказания.
Източник: pravatami.bg
1 Comment
Глупости, няма такова нещо 50% актове падат. .. Аз лично два пъти обжалвам НП ,което е изтекло по давност и съда го потвърждава и на двете инстанции.